Hemoroidy - Hemoroidy, czynniki ryzyka i leczenie

lekarze specjaliści > Hemoroidy >Hemoroidy, czynniki ryzyka i leczenie

Hemoroidy, czynniki ryzyka i leczenie

Hemoroidy są dość częstą przypadłością osób w średnim wieku bez względu na płeć. Wprawdzie statystyki wskazują że problem ten częściej dotyka kobiety, ale dolegliwość ta może w każdej chwili pojawić się u każdego z nas. Zastanówmy się jakie są czynniki ryzyka pojawienia się tej przykrej i bolesnej dolegliwości.

Czynnikami ryzyka pojawienia się hemoroidów jest przede wszystkim niewłaściwy tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Wysokokaloryczna, tłusta i ciężkostrawna dieta jest jednym z czynników sprzyjającym rozwojowi choroby. Następnym czynnikiem rozwoju choroby jest brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia i brak ruchu doprowadza do zaburzeń ciśnienia w układzie żylnym i powoduje powstawanie guzków krwawniczych wokół odbytu.

Przyczyną pojawiania się tej dokuczliwej choroby są również przewlekłe zaparcia które są wynikiem nie tylko złych nawyków żywieniowych i braku ruchu ale również mogą być spowodowane przez złą przemianę materii, oraz zażywanie niektórych leków. Najczęściej na ulotce dołączonej do leku jest informacja że lek powoduje zaparcia. Konsultacja z lekarzem dotycząca zażywanych leków pozwoli we właściwy sposób przeciwdziałać tym problemom.

Przystępując do leczenia hemoroidów należy przede wszystkim zmienić tryb życia i pozbyć się zaparć bez względu na to co jest ich przyczyną. Istotną rolę w leczeniu odgrywa również higiena osobista która związana jest nie tylko z częstym myciem okolic odbytu ale również z właściwym doborem bielizny i ubrań. Bieliznę powinniśmy nosić z naturalnych włókien a ubrania powinny być lekkie i przewiewne. Wczesna diagnostyka choroby i stosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować że leczenie farmakologiczne będzie na tyle skuteczne że nie trzeba będzie przeprowadzać zabiegu. niestety zwlekanie z decyzją o leczeniu może doprowadzić do sytuacji że zabieg będzie potrzebny. Pamiętajmy hemoroidy dotykają tak wiele osób i że nie powinniśmy mieć żadnych oporów przed wizytą u lekarza. Im szybciej zdecydujemy się na leczenie tym szybciej pozbędziemy się problemu.

Hemoroidy

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl