Hemoroidy - Hemoroidy - dokuczliwa choroba odbytu

lekarze specjaliści > Hemoroidy >Hemoroidy - dokuczliwa choroba odbytu

Hemoroidy - dokuczliwa choroba odbytu

Hemoroidy często przez wiele lat pozostają niezauważone, a nawet jeżeli zauważymy niepokojące objawy trudno nam przełamać wstyd i zdecydować się na wizytę u lekarza. Zupełnie niesłusznie ponieważ dla lekarzy hemoroidy to taka sama choroba jak każda inna , a szanse na szybkie i mniej inwazyjne leczenie jest znacznie większa gdy do lekarza zgłosimy się w początkowej fazie choroby.
Hemoroidów nie sposób przegapić, bowiem towarzyszą im charakterystyczne, uciążliwe objawy, które dają się pacjentowi we znaki. Może to być świąd, pieczenie, sączenie, jasnoczerwone plamki krwi w stolcu czy też brak komfortu z powodu uczucia niecałkowitego wypróżnienia.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy świąt czy pieczenie w okolicy odbytu to hemoroidy. Skóra w tym miejscu jest niezwykle wrażliwa, a co za tym idzie – narażona na częste podrażnienia oraz urazy mechaniczne. Świeża krew na papierze toaletowym wcale nie musi być objawem wystąpienia guzka błony śluzowej. Równie dobrze może pojawić się na skutek zadrapania spowodowanego np. stosowaniem twardego papieru toaletowego. Podobne objawy do hemoroidów daje też zapalenie odbytu lub jego pęknięcie. Jeszcze inną dolegliwością ze strony odbytu jest egzema okołoodbytnicza – zapalna choroba skóry. Dlatego wszelkie zmiany w okolicy odbytu powinno się niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Tylko specjalista może potwierdzić lub wykluczyć istnienie hemoroidów bądź innej choroby okołoodbytniczej.

Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza aż dolegliwości się nasilą, pojawi się krwawienie i będziemy odczuwać silne bóle. W takiej sytuacji leczenie może być bardziej inwazyjne, a okres rekonwalescencji znacznie dłuższy. Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów, ale właściwą metodę może zaproponować lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań diagnostycznych. W początkowej fazie choroby gdy dolegliwości są niewielkie być może wystarczą tylko leki zmniejszające stan zapalny oraz lekko strawna dieta która pozwoli pozbyć się przykryć zaparć. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu miejscowo czopków i maści oraz leków przyjmowanych doustnie które poprawią zmienione chorobowo naczynia krwionośne. W przypadku zaawansowanych i bardzo dokuczliwych zmian chorobowych niezbędne będzie leczenie zabiegowe, które obecnie jest coraz mniej inwazyjne i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Najbardziej nowoczesna metoda to usuwanie hemoroidów przy wykorzystaniu lasera który w sposób kontrolowany napromienia hemoroidy powodując ich zmniejszenie i martwicę. Metoda ta została przebadana klinicznie i uznana za metodę skuteczną i bezpieczną. Wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji. (Medserwis.pl)

Hemoroidy

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl