Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy, żylaki odbytu które występować mogą zarówno w żyłach górnej - hemoroidy wewnętrzne jak i w dolnej części odbytu - hemoroidy zewnętrzne, tuż pod skórą. Hemoroidy cechuje ból, kłucie i krwawienia przy oddawaniu stolca, świąd, wyczuwalne pod skórą odbytu guzki. W zaawansowanej fazie choroby dochodzi do wypadnięcia żylaków na zewnątrz odbytu. Problemy dotyczą zwykle osób z genetycznymi uwarunkowaniami do ich występowania. Hemoroidy czyli żylaki odbytu towarzyszą także kobietom w ciąży. Do badania zmian w obrębie odbytu stosuje się: anoskopię i rektoskopię. Ponieważ objawy hemoroidów, zwłaszcza krwawienie, są podobne do zmian w obrębie jelita grubego i cienkiego ( nowotwory, torbiele), dla wykluczenia tych zmian wykonywana jest kolonoskopia. Prawidłowa diagnostyka pozwala na wykluczenie innych schorzeń i wybór właściwej metody leczniczej odpowiedniej do stopnia zaawansowania choroby.

Objawy

Ból, kłucie i krwawienia które nasilają się przy oddawaniu stolca. Stan zapalny powoduje świąd, obrzęki oraz uczucie pieczenia. Guzki krwawnicze są wyczuwalne pod skórą odbytu, w zaawansowanej fazie choroby dochodzi do wypadnięcia żylaków na zewnątrz odbytu.

Leczenie

Najbardziej radykalnym sposobem leczenia jest metoda chirurgiczna tzw. hemoroidektomia – operacyjne wycięcie żylaków odbytu. Metodami szeroko rozpowszechnionymi wśród chirurgów i proktologów są :
Metoda „Longo” – podszywanie guzków krwawniczych specjalnym urządzeniem tzw. staplerem.
Metoda Barrona – nakładanie gumek uciskowych na hemoroidy, w wyniku czego guzki odpadają - metoda ma najszersze zastosowanie z uwagi na znikomy ból, brak konieczności hospitalizacji i niewielkie koszty .

Profilaktyka

Osoby o skłonnościach do choroby powinny unikać gorących kąpieli, potraw powodujących zaburzenia trawienia: ostrych i ciężkostrawnych.

Specjaliści radząSpecjaliści radzą

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl